انواع پهنای باند اینترنت بر بستر فیبر نوری

انواع پهنای باند اینترنت بر بستر فیبر نوری

قصد داریم به شما در این مقاله انواع پهنای باند و اینترنت بر روی بستر فیبر نوری را معرفی کنیم. اینترنتی که بر روی فیبر نوری ارائه می شود از لحاظ سرعت بسیار منحصر به فرد است و آثار مخربی که از طریق دکل های مخابراتی در سطح شهر ساطع می گردد را ندارد. کابل های فیبر نوری در برابر کابل های مسی برای انتقال دیتا بسیار موفق تر عمل می کنند و پهنای باند با کیفیت بالاتری را انتقال می دهند.

در دو دهه گذسته در جهان نشان داده شده است که فیبر نوری رقیب بسیار جدی و مهمی در برابر سایر سیستم های مخابراتی به حساب می آید.

انواع پهنای باند اینترنتی

 پهنای باند اشتراکی

در پهنای باند اشتراکی که امروزه اکثر کاربرها از این مدل استفاده می کنند، پهنای باند اینترنت بین چندین کاربر به اشتراک گذاشته می شود. به همین دلیل سرعت اینترنت در پهنای باند اشتراکی کاسته می شود که برروی کیفیت سرویس بسیار موثر است. به همین دلیل این نوع سرویس اینترنت برای کاربرانی که نیاز به پهنای باند با سرعت مشخص و بالا را خواستار هستند خیلی مناسب نمی باشد و میزان دانلودی که از این فضا استفاده می شود در اکثر مواقع معین خواهد بود و به صورت اینترنت حجمی شناخته می شود.

پهنای باند اختصاصی

در پهنای باند اختصاصی شرکت ها و سازمان ها، کیفیت سرویس و پایداری اینترنت قابل مقایسه با پهنای باند اشتراکی نمی باشد. به همین دلیل این نوع خدمات اینترنت برای شرکت ها، سازمان ها، مراکز درمانی، مراکز آموزشی و …. که کاربران زیادی دارد و نیاز به شبکه پایداری دارند، بسیار کارآمدتر می باشد. البته شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت، نوعی از خدمات را که پهنای باند اختصاصی به صورت حجمی می باشد را ارائه می کند که برای کاربران خانگی و کسب و کارهای کوچک نیز گزینه ی بسیار مناسبی می باشد.

موارد استفاده از پهنای باند اختصاصی و اشتراکی

اگر شما دارای کسب و کار کوچکی می باشید و یا یک استارت آپ را مدیریت می کنید می توانید در ابتدای کار از پهنای باند اختصاصی بر بستر فیبر نوری و به صورت حجمی استفاده کنید که سرعت و پایداری پهنای باند تضمین شده باشد و هزینه کمتری را برای شما در بر داشته باشد،

اگر شما کاربر خانگی هستید و در فضای مجازی فعالیت می کنید، می توانید پهنای باند اختصاصی به صورت وایرلس دریافت کنید که پایداری آن ممکن است کمتر باشد اما هزینه پایین تر به همراه پوشش دهی منطقه ای بالاتری را شامل می شود.

سازمان ها، ادارات و کسب و کارهای بزرگ با کاربران زیاد بهتر است پهنای باند اینترنت اختصاصی بر بستر فیبر و یا وایرلس را دریافت کنند.

مزایای استفاده از اینترنت بر روی بستر فیبر نوری

حالا سوالی که برای خیلی از افراد بوجود می آید استفاده از چه نوع بستری برای استفاده ازپهنای باند اختصاصی برای رسیدن به فضای بی کران مجازی است؟ که ما در این مطلب اینترنت اختصاصی بر روی بستر فیبر را معرفی می کنیم.

پایداری اینترنت

 فیبر نوری بهترین گزینه برای انتقال اطلاعات با سرعت بسیار منحصر به فرد است و سریعترین سرعت دانلود و آپلود با استفاده از این بستر با پایداری بالا امکان پذیر است. بستر فیبر نوری به وسیله سیم و کابل انتقال داده را انجام می دهد و می توان گفت نیاز به کابل کشی و سیم کشی دارد تا بتواند این انتقال اطلاعات را انجام دهد.

سریع ترین سرعت اینترنت جهان

کابل های فیبر نوری امکان انتقال اطلاعات داده را از یک مرکز داده به مرکز دیگر را در کمترین زمان ممکن انجام می دهد. کابل مسی از سیگنال های الکتریکی و مدوله شده برای انتقال داده استفاده می کند، در حالی که فیبر از پالس های نور در امتداد رشته های پلاستیکی یا شیشه ای استفاده می کند. به همین دلیل است که سرعت اینترنت کابل فیبر نوری همیشه بالاتر خواهد بود.(سرعت انتقال نور را نمی توان با سیگنال الکتریکی مقایسه کرد).

محدودیت های اینترنت بر روی بستر فیبر نوری

همان طور که هر گونه فناوری و تکنولوژی دارای نقاط قوت بسیار است، اینترنت فیبر نوری نیز معایب و مزایای خود را دارد.

هزینه بالای اینترنت فیبر نوری

 یکی از مهمترین معایب پهنای باند فیبر نوری هزینه بالای کابل کشی آن نسبت به سیم مسی و یا دیگر بسترهای مخابراتی اینترنت به حساب می آید و پوشش دهی کمتر در اکثر نقاط که امکان ارائه سرویس را محدود می کند.

نگهداری دشوار از فیبر نوری

پشتیبانی و نگهداری از بستر فیبر نوری نیار به تیم حرفه ای و به صورت 24 ساعته را نیازمند است و ممکن است بر اثر حوادث طبیعی و یا غیر طبیعی این بستر آسیب ببنید که رفع کردن مشکل نیازمند به نیروهای فنی و مناسب است. پس در واقع می توان گفت پشتیبانی از بستر فیبر نوری یکی از مهمترین مواردی است که کلیه ی ارائه دهندگان خدمات پهنای باند بر روی فیبر باید آن را در نظر بگیرند و کاربران نیز باید به این موضوع بسیار توجه کنند.

با همه ی این توضیحات می توان گفت مزایای استفاده از پهنای باند اختصاصی بر بستر فیبر نوری نسبت به معایب آن برای بسیاری از کسب و کارها ارجحیت دارد و همچنین اگر کسی تمایل به استفاده از این بستر را داشته باشد می تواند از شرکت هایی استفاده کند که بستر فیبر نوری گسترده ای را در سطح شهر دارا می باشند که از هزینه های کابل کشی کاسته شود. شرکت سروش رسانه یکی از شرکت هایی است که خدمات پهنای باند اختصاصی بر روی بستر فیبر نوری را با نیروهای مجرب به صورت 24 ساعته پشتیبانی می کند و سرعت بالای اینترنت و پایداری بالای آن از مزیت های رقابتی مهم آن به حساب می آید.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *