یک پتابایت ظرفیت ذخیره‌سازی، مغز انسان توانایی نگه‌داری کل محتوای اینترنت را دارد
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۶ ۱۶۰۵
یک پتابایت ظرفیت ذخیره‌سازی،  مغز انسان توانایی نگه‌داری کل محتوای اینترنت را دارد

تری سونوسکی (Terry Sejnowski) مدیر پژوهش‌‌های مؤسسه مطالعات زیستی سالک کالیفرنیا اعلام کرده‌ است: «مطالعه اخیر همانند بمبی در حوزه علوم عصبی است. اندازه‌گیری‌های جدید ما نشان می‌دهند، ظرفیت مغز انسان ده برابر بیش از تخمینی است که تاکنون زده شده است و حداقل به یک پتابایت افزایش پیدا می‌کند. این رقم برابر با کل محتوایی است که روی بستر اینترنت وجود دارد. یک پتابایت برابر با هزار ترابایت است!»

دانشمندان برای مطالعه روی مرکز حافظه مغز اقدام به بررسی هیپوکامپ مغز موش کرده و در ادامه یک مدل سه بعدی از آن‌را بازسازی کرده‌اند. این آزمایش برای اولین بار پرده از یک راز مهم برداشت. به‌طوری که آن‌ها کشف کردند ابعاد سیناپس‌های مغزی توانایی تغییر اندازه و شکل دارند. این تغییر روی ظرفیت مغز تأثیرگذار است. چیزی که این گروه از پژوهش‌گران کشف کردند این است که در حدود 10 درصد سیناپس‌ها تکرار می‌شوند. اما چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟ محققان برای کشف این راز از یک میکروسکوپ و یک الگوریتم محاسباتی پیشرفته به منظور بازسازی ارتباط، شکل حجم و سطح بافت‌های مغزی استفاده کردند. دستاورد آن‌ها نشان می‌دهد که تفاوت در اندازه‌ جفت سیناپس‌ها بسیار کوچک بوده و چیزی در حدود 8 درصد است. هیچ‌کس تاکنون تصور نمی‌کرد این تفاوت تا به این اندازه کوچک باشد.

 
این کشف، شگفت‌انگیزتر از آن چیزی بود که تصور می‌شد. اما به این نکته توجه داشته باشید که این کشف نمی‌تواند به شما کمک ‌کند در زمان خروج از منزل به خاطر آورید کلیدهای خود را کجا قرار داده‌اید، اما به دانشمندان کمک می‌کند از این دستاورد در زمینه‌های پیشرفته‌ای در حوزه علوم کامپیوتر استفاده کنند، زمانی که صحبت از فناوری‌هایی همچون یادگیری عمیق پیش‌رفته و شبکه‌های عصبی به میان می‌آید، این روش کارایی خود را به خوبی نشان می‌دهد. مغز افراد بالغ به‌طور مداوم در حدود 20 وات برق تولید می‌کند. این مقدار به اندازه انرژی است که یک لامپ کم نور از آن استفاده می‌کند. اما در مقابل توانایی انجام کارهای شگفت‌انگیزی فراتر از هر کاری که هم اکنون کامپیوترها انجام می‌دهند را دارد.