رکورد سرعت انتقال اطلاعات شکست: 1.125 ترابیت بر ثانیه
۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۳ ۱۲۵۰
رکورد سرعت انتقال اطلاعات شکست: 1.125 ترابیت بر ثانیه

 تیمی از محققان بریتانیایی موفق شده‌اند به بالاترین نرخ انتقال اطلاعات دیجیتال بین یک گیرنده و فرستنده در ارتباط باهم دست‌یابند. محققان کالج لندن با بهره‌گیری از روش‌های خاص پردازش سیگنال موفق شده‌اند به سرعت انتقال 1.125 ترابیت بر ثانیه دست پیدا کنند. دکتر رابر ماهر سرپرست تیم تحقیقاتی در این خصوص می‌گوید:

" در مقام مقایسه باید اعلام کنم که نرخ انتقال بدست آمده چیزی در حدود 50 هزار بار بهتر از متوسط سرعت ارتباط باندپهن در بریتانیا (24 مگابیت برثانیه) است. برای اینکه تصویری روشن‌تر از این موفقیت داشته باشیم باید اعلام کنم چنین سرعتی می تواند دانلود یک بازی با رزولوشن اچ‌دی مانند Game of Thrones را در یک ثانیه امکان‌پذیر خواهد ساخت."
به‌منظور راه‌اندازی چنین ارتباطی از پانزده کانال ارتباطی مختلف به منظور ارسال داده‌ها استفاده شده که هریک از سیگنال اپتیکالی ویژه با طول موج متفاوت بهره می‌برند. هر کانال به‌طور مستقل مدولاسیون شده و در نهایت ترکیب در قالب یک سیگنال واحد صورت پذیرفته است. 
در مرحله اولیه این آزمایش از اتصال مستقیم فرستنده و گیرنده استفاده شده است اما در مراحل بعدی فرایند ایجاد اعوجاج در انتقال داده نیز مدنظر قرار خواهدگرفت.