چین تحقیقات خود روی نسل ششم اینترنت را آغاز کرد
۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۴ ۲۹۵۷
چین تحقیقات خود روی نسل ششم اینترنت را آغاز کرد

در حالی‌که هنوز طرح توسعه نسل پنجم اینترنت و ارتباطات همراه به پایان نرسیده است چین از تحقیقات بر روی نسل جدید و آینده ارتباطات استاندارد همراه با عنوان نسل ششم خبر داده است.

 

برای نخستین بار ‘میایو وی’ وزیر صنعت و فناوری اطلاع‌رسانی چین این موضوع را برای رسانه‌ها طرح کرد.

او گفت تحقیقات روی فناوری نسل ششم با مفهوم اینترنت کاملا پیوند خورده است و افزود فناوری نسل پنجم برای بخش خدمات بسیار کلیدی محسوب می‌شود.

وی گفت خودروهای هوشمند و بدون سرنشین و بسیاری از فناوری های پیشرفته دیگر نه فقط به سنسورهای حساس نیاز دارند بلکه باید بین آن‌ها، خودروهای دیگر و جاده نیز ارتباط لازم برقرار باشد برای همین داشتن اینترنت و خدمات اینترنتی با کیفیت بالا یک ضرورت است.

قرار است چین بزودی کار استفاده و به‌کارگیری شبکه نسل پنجم اینترنت و تلفن‌های همراه را در شهرهای شرقی این کشور از جمله شانگهای شروع کند.

در سال‌های اخیر پس از راه‌اندازی نسل چهارم اینترنت پرسرعت، چین تمرکز خود را روی توسعه نسل پنجم قرار داده است تا خدمات قابل توجه و با سرعت بالاتری در اختیار مشترکان قرار دهد.

روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین پیش‌بینی کرده است نسل پنجم اینترنت که تا دو سال دیگر کاربردی خواهد شد، تا سال ۲۰۲۶ میلادی برای چین ارزش افزوده‌ای معادل ۱۵۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار داشته باشد.

این گزارش می‌افزاید مخابرات و سامانه‌های ارتباطی نسل پنجم در یک دهه آینده شرایط بسیار ایده‌آل ارتباطاتی را برای مشترکان فراهم خواهد کرد.

چین می‌گوید مصرف تجاری این شبکه جدید اینترنتی از سال ۲۰۱۹ میلادی شروع خواهد شد و از سال ۲۰۲۰ میلادی به طور گسترده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این کشور افزوده است در حال حاضر شبکه اریکسون که می‌خواهد نسل پنجم را در چین توسعه دهد با ۳۸ اپراتور و ۲۲ موسسه صنعتی و ۴۵ دانشگاه برای تحقق این امر همکاری می‌کند.

انتظار می‌رود از زمانی که این شبکه عملیاتی می‌شود شمار مشترکان نسل پنجم اینترنت و مخابرات چین تا سال ۲۰۲۳ میلادی به یک میلیارد نفر برسد.