موسسه سرمایه‌گذاری Moody اعلام کرد: ۳۰ درصد نقدینگی آمریکا در اختیار شرکتهای تکنولوژی
۰۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۵ ۱۴۱۴
موسسه سرمایه‌گذاری Moody اعلام کرد:  ۳۰ درصد نقدینگی آمریکا در اختیار شرکتهای تکنولوژی
برای اولین بار در تاریخ، پنج رتبه برتر در میان شرکت‌های غیر مالی ایالات متحده آمریکا که بیشترین میزان ذخیره نقدی را در اختیار دارند به فعالان بخش تکنولوژی تعلق گرفته است. بنابر گزارش‌های منتشر شده، شرکت اپل با نقدینگی 216 میلیارد دلاری، در پایان سال 2015 در صدر لیست یادشده قرار گرفته و این در حالی است که از سال 2009 میلادی تا کنون، این روند ثابت بوده است. 
بر اساس گزارش سرویس سرمایه‌گذاری Moody، ذخیره نقدی اپل در کنار شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، گوگل، سیسکو و اوراکل، 30 درصد (یا 504 میلیارد دلار) از مجموع نقدینگی شرکت‌های غیرمالی ایالات متحده آمریکا را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که حوزه تکنولوژی 777 میلیارد دلار از مجموع 1.68 تریلیون دلار نقدینگی موجود در میان شرکت‌های آمریکایی را در پایان سال گذشته میلادی به خود اختصاص داده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، ذخیره نقدی مجموع در سال 2015 میلادی با افزایش 1.8 درصدی در مقایسه با سال پیش از آن همراه بوده است. ریچارد لین از مدیران ارشد Moody در تکمیل این گزارش می‌گوید:
" تمرکز روی نقدینگی، در میان شرکت‌های برتر لیست روند صعودی داشته و این جریان در میان شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی که 46 درصد از مجموع نقدینگی در سال 2015 میلادی را به خود اختصاص داده‌اند نیز به چشم می‌خورد. این در حالی است که مجموع یادشده در سال 2014 میلادی، 41 درصد بوده است."
از جمله دیگر شرکت‌های حوزه تکنولوژی و فعال در سیلیکون ولی که در لیست 50 شرکت برتر قرار گرفته‌اند می‌توان به اینتل، Gilead Sciences، فیس‌بوک، آمازون، کوالکام، eBay، اچ‌پی و یاهو اشاره کرد. 
نکته قابل توجه اینکه بخش اعظمی از سرمایه نقدی این شرکت‌ها در خارج از مرزهای آمریکا نگهداری می‌شود. این رقم، 1.2 تریلیون یا 72 درصد از مجموع سرمایه نقدی این شرکت‌ها را تشکیل می‌دهد. بررسی دقیق‌تر این موضوع در میان شرکت‌های برتر حوزه تکنولوژی نتایج جالبی به شرح زیر به همراه داشته است: 
- اپل: مجموع ذخیره نقدی 216 میلیارد دلاری، 93 درصد در خارج از آمریکا
 
- مایکروسافت: مجموع ذخیره نقدی 102.6 میلیارد دلاری، 94 درصد در خارج از آمریکا
 
- آلفابت/گوگل: مجموع ذخیره نقدی 73.1 میلیارد دلاری، 59 درصد در خارج از آمریکا
 
- سیسکو: مجموع ذخیره نقدی 60.4 میلیارد دلاری، 94 درصد در خارج از آمریکا
 
- اوراکل: مجموع ذخیره نقدی 52.3 میلیارد دلاری، 87 درصد در خارج از آمریکا
 
شرکت اپل و دیگر شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه تکنولوژی، به علت نگهداری این حجم از نقدینگی در خارج از آمریکا بارها و بارها مورد انتقاد قرار گرفته‌اند اما به‌نظر نمی‌رسد این شرایط به این زودی‌ها تغییر کند. Moody در گزارش خود در این زمینه اینچنین عنوان کرده است:
" انتظار داریم تا مقدار منابع نقدی موجود در خارج از کشور همچنان روند صعودی را طی کند، مگر اینکه قوانین مالیاتی به نحوی تغییر کنند که شرکت‌ها را به بازگردانی سرمایه به داخل کشور ترغیب کند."
از جمله دیگر صنایع آمریکایی که در صدر لیست میزان سرمایه نقدی قرار گرفته‌اند می‌توان به صنایع درمانی/دارویی، محصولات مصرفی و انرژی اشاره کرد. 
در نهایت بدنیست به این نکته اشاره داشته باشیم که بنابر گزارش منتشر شده، سرمایه‌گذاری مالی توسط شرکت‌های مختلف نیز با کاهش 3 درصدی در سال 2015 به 885 میلیارد دلار رسیده و این در حالی است که در مدت 5 سال گذشته شاهد روندی صعودی در این زمینه بوده‌ایم. با این تفاسیر، تحلیلگران Moody معتقدند شرایط کلی کسب و کار در سال جاری نیز همچنان روندی محتاطانه را طی خواهد کرد.