تلگرام و جی‌میل؛ محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ تروریست‌ها
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۰ ۱۳۸۹
تلگرام و جی‌میل؛ محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ تروریست‌ها
گزارشی جدید فناوری‌ها و ابزار ارتباطی که شبه‌نظامیان تندرو داعش و تروریست‌ها از آن برای برنامه‌ریزی و اجرای حملات تروریستی خود بهره‌ می‌برند را معرفی کرده‌است.
براساس گزارش CNN، اپلیكیشن موبایلی رایگان تلگرام، برنامه‌ای ناشناس و رمزگذاری شده،‌ یكی از محبوب‌ترین ابزارهای مورد استفاده از تروریست‌ها است به اندازه‌ای كه ۳۴ درصد از آنها به گفته شركت امنیت سایبری ترند میكرو از تلگرام برای برقراری ارتباط با یكدیگر استفاده می‌كنند. محققان در این پژوهش بر انجمن‌‌های اینترنتی تروریست‌ها نظارت كرده و اطلاعات تماس ۲۳۰۱ نفر از كاربران این انجمن را ثبت و دسته‌بندی كردند. این پژوهش جدید تاییدی بر نتایج پژوهش دیگری است كه پیش از این نشان داده بود تروریست‌ها از تلگرام برای رد و بدل كردن پیام‌های محرمانه استفاده می‌كنند. تلگرام ساخته كارآفرین جوان روسی كه مدافع آزادی و حریم خصوصی است ساخته شده‌است. از دیگر اپلیكیشن‌های رایگان محبوب در میان تروریست‌ها می‌توان به سیگنال، واتس‌اپ و Wickr اشاره كرد كه هریك از آنها مورد استفاده ۱۵ درصد از تروریست‌ها هستند. به گفته محققان محبوبیت واتس‌اپ پس از انتشار گزارشی كه نشان می‌داد نیروهای امنیتی با تحت نظر گرفتن این اپلیكیشن ۱۶ نفر را در رابطه با حملات تروریستی دستگیر كرده‌اند، كاهش پیدا كرده‌است. تعداد كمی از شبه‌نظامیان تندرو نیز از برنامه‌های كمتر شناخته شده ارتباطاتی مانند Surespot و Threema استفاده می‌كنند. تمامی این برنامه‌ها از قابلیت رمزنگاری برخوردارند كه پیام‌های متنی را به كد‌هایی بی سر و ته تبدیل می‌كنند. از این رو ردیابی و تحت نظر داشتن این برنامه‌ها برای دولت‌ها به شدت دشوار و گاه غیرممكن می‌شود. درحقیقت متخصصان امنیتی می‌گوید ردیابی نیروهای داعش دشوارتر از همیشه شده‌است. جیمز كومی مدیر FBI نسبت به این موضوع هشدار داده‌است، اما از سویی دیگر با محدود كردن رمزنگاری ارتباطات می‌تواند تمامی فعالیت‌های روزانه كاربران، از داد و ستد‌های تجاری گرفته تا زیرساختارها را در معرض خطر هجوم هكرها و تروریست‌ها قرار دهد. پس از اپلیكیشن‌ها نوبت به ایمیل می‌رسد. جی‌میل خدمات ایمیل استاندارد مورد استفاده ۳۴ درصد از تروریست‌ها است. این به آن معنی است كه تروریست‌ها به سادگی جذب محبوب‌ترین سرویس ایمیل در جهان شده‌اند كه بیش از یك میلیارد كاربر دارد. اما در جی‌میل نهایتا می‌توان نام واقعی را پنهان كرد و مقامات امنیتی می‌توانند موقعیت جغرافیایی كاربران این سرویس را با درخواست از گوگل دریافت كنند. سرویس‌های ایمیل نامشخص و مبهم مانند Mail2Tor و SIGAINT در رتبه‌های دوم و سوم محبوبیت قرار دارند و هریك ۲۰ درصد از تروریست‌ها را به خود جذب كرده‌اند. ردیابی این ایمیل‌ها معمولا برای مقامات دشوار است، زیرا این سرویس‌ها معمولا در قلمروی از اینترنت ارائه می‌شوند كه به شكلی گسترده ناشناخته است و Tor نام دارد.
Tor سیستمی است كه سیگنال‌های اینترنت در اطراف جهان را رمزگذاری كرده و بازمی‌تاباند. این سیستم امكان دور زدن سانسور در حین نت‌گردی را فراهم آورده و موقعیت حقیقی رایانه كاربر را پنهان می‌كند. در مورد این دو سرویس ایمیل،‌ Tor هویت كاربران این دو ایمیل را نیز مخفی می‌كند. شواهدی وجود دارند كه نشان می‌دهند FBI توانسته كاربران Tor را هك كند تا موقعیت حقیقی آنها را بیابد،‌اما این رویكرد چندان رایج و كاربردی نیست. پژوهش شركت ترندمیكرو همچنین به تجهیزات و ابزاری پرداخته‌است كه تروریست‌ها خود آنها را ساخته‌اند تا برای اجرای برنامه‌هایشان مورد استفاده قرار دهند. این ابزار كه Mojahedeen Secrets یا اسرار مجاهدین نام دارد و از قابلیت رمزنگاری ایمیل برخوردار است، در سال ۲۰۰۷ به عنوان جایگزینی برای نرم‌افزار حریم خصوصی PGP عرضه شد.این اولین نرم‌افزار ظاهرا حرفه‌ای بود كه به صورت ویژه برای تند‌روهای اسلامگرا ساخته شده‌است و البته مشخص نیست چه‌كسی آن را ساخته‌است. شبه‌نظامیان تندرو همچنین ابزاری به نام Asrar al-Dardashah را خلق كرده‌اند كه به راحتی به نرم‌افزاری جهانی ارتباطاتی Pidgin وصل می‌شود. این ابزار به آن‌ها كمك می‌كند تا مكالمات میان AIM، گوگل‌تاك، MSN، و حساب‌های یاهو را رمزنگاری كنند. به گفته محققان سازمان‌هایی تاسیس شده‌اند تا این نرم‌افزارهای مورد استفاده تروریست‌ها را مدیریت و سازماندهی كنند. در سال ۲۰۱۳ گروهی به نام جبهه رسانه اسلامی جهانی اپلیكیشنی به نام Tashfeer al-Jawwal را ساخت تا از آن برای رمزنگاری گوشی‌های موبایل استفاده شود.
در همان سال گروهی به نام كمیته فنی الفجر ابزاری برای رمزنگاری ایمیل‌ها و پیامك‌ها به نام امن‌المجاهد را ایجاد كرد. با این‌همه رابرت گراهام متخصصان امنیت سایبری براین باور است كه تضمینی وجود ندارد كه تمامی این ابزار به خوبی كار كنند زیرا ساخت ابزار امنیتی برای تروریست‌ها كار بسیار دشواری خواهد‌بود. گراهام می‌گوید برخی از ابزار آن‌ها تنها پوششی روی ابزاری است كه از پیش وجود داشته و در موارد دیگر،‌استفاده از كد‌های جدید می‌تواند آن‌ها را به دام بیاندازد، زیرا حتی متخصصانی مانند من نیز از ایجاد كد‌های رمزنگاری جدید واهمه دارند.
منبع: CNN